L. MIKULÁŠ: V robotickej súťaži súperia dve stovky detí z celého Slovenska

Liptovský Mikuláš 14. apríla (TASR) - Viac ako 200 mladých nadšencov robotiky z celého Slovenska sa zúčastňuje v Strednej odbornej škole (SOŠ) polytechnickej v Liptovskom Mikuláši na súťaži RoboCup Junior Slovensko. Žiaci základných a stredných škôl súperia s naprogramovanými robotmi postavenými z robotickej Lego stavebnice v niekoľkých kategóriách.

Súťažiaci si robotov musia sami skonštruovať a naprogramovať, robota neovládajú žiadnym diaľkovým ovládaním. "Deti súťažia v dvoch kategóriách - žiaci do 14 a do 18 rokov. Výhodou je, že deväť detí, ktoré postúpia, pôjdu na celosvetovú súťaž do Lipska. Minulý rok bola táto súťaž v Číne, predtým v Brazílii," povedal pre TASR hlavný organizátor Miro Kohút zo Slovenskej spoločnosti elektronikov. V tomto roku prišli na slovenský RoboCup aj žiaci z iných európskych štátov.

"Na deťoch vidno, že tvoria, hrajú sa, sú kreatívne a popritom všetkom sa učia. Myslím si, že to je magnetom tejto súťaže. Ja osobne sa so stavebnicami veľakrát hrám so svojimi deťmi, baví to teda aj dospelých," opísala riaditeľka SOŠ polytechnickej v Liptovskom Mikuláši Malvína Fuzáková Dvorožňáková. V každej sfére priemyslu sú roboty nevyhnutnou súčasťou, programátori sú podľa učiteľa Františka Hortaia zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Nových zámkoch v súčasnosti veľmi žiadaní. "Hlavným cieľom je, aby deti vedeli robota skonštruovať alebo naprogramovať manipulátor, aby výrobnú linku vedeli zostaviť a ovládať. Keďže študenti veľmi chceli ísť na túto súťaž, museli sme preorganizovať maturity, aby som ich mohol na ňu zobrať," povedal s tým, že v kategórii robotická ruka získali prvé miesto.

Jedným z porotcov aktuálneho ročníka súťaže je viacnásobný majster Slovenska Kristián Karabín z Liptovského Hrádku, ktorý bodoval aj na celosvetových súťažiach. "Už v základnej škole sme mali možnosť dostať sa k robotickému Legu, začal som sa s tým hrať približne v desiatich rokoch. A potom, keď už má za sebou človek aj úspechy, tak ho to úplne pohltí. Keď sa robot, ktorého zostrojíte prvý raz pohne, je to obrovská radosť," povedal.

Najzaujímavejšou kategóriou je podľa Kohúta súťaž robotov vo futbale. "Ihrisko je veľké približne ako stôl na stolný tenis, hrajú proti sebe dva roboty, ktoré majú obmedzenú veľkosť a hmotnosť. Robotická lopta má 25 senzorov, ktoré robot sníma a vie, kde sa lopta nachádza. Naprogramovaný je tak, že ju má trafiť do brány. Musí vedieť, kde je sever, kde je juh, ako sa má hýbať," vysvetlil hlavný organizátor.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.

bug vs

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Redakcia časopisu Sokolík

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre