Futbalové Euro sa začne o pár dní, s teroristickým rizikom

Francúzske úrady pripustili, že nie sú schopné zaručiť „nulové riziko“ teroritických útokov v priebehu európskeho šampionátu vo futbale. Turnaj sa v krajine uskutoční o dva týždne.

„Z Eura chceme urobiť obrovský sviatok. Musím však Francúzom povedať pravdu. Nula percent bezpečnostných opatrení znamená stopercentné riziko. Ale sto percent bezpečnostných opatrení neznamená nulové riziko,“ vyhlásil minister vnútra Bernard Cazeneuve

Minister čelí veľkým tlakom aby zaručil, že sa nezopakuje útok na „mäkké ciele“, aký podnikla bunka Islamského štátu 13. novembra 2015 počas útokov v Paríži. Policajtom cez šampionát zakáže voľno po službe a čerpanie dovolenky.

Fanúškovia musia rátať s obrovskou policajnou prítomnosťou v uliciach, informoval Daily Mail. Vláda Manuela Valsa vyčlenila na zabezpečenie diváckych zón 8 miliónov eur. Takmer štvrtina z nich išla na bezpečnostné kamery vo všetkých desiatich hosťujúcich mestách.

Bývalý policajný prefekt Frédéric Péchenard kritizoval zónu pod Eiffelovou vežou, ktorá podľa neho bude idelnym miestom na teroristický masaker. „Je šialenstvo myslieť si, že každý večer počas jedného mesiaca môžeme mať sto-tisíc ľudí pod Eiffelovkou bez rizika,“ povedal niekdajší policajt.

Test na parížskom štadióne nevyšiel

Skúšobný test, pri ktorom polícia skúmala bezpečnosť štadiónov, skončil pred vyše týždňom v chaose. Agentúry monitorovali stretnutie Paris Saint-Germain s Marseille a prekvapujúco zistili, že fanúšikovia bez problémov prepašovali na parížsky štadión Stade de France svetlice, petardy, dymovnice či sklenené flaše.

Nezabránilo im v tom ani nové opatrenia Únia európskych futbalových federácií (UEFA). Aj preto v stredu úrady avizovali rozsiahlejšie opatrenia.

Jediným efektom na zápase boli veľké rady pri vstupných bránach na štadión, pričom na niekoľkých mestách takmer prebehla davová panika. V zmätku sa do parížskeho metra nahrnuli tisíce divákov, ktorí neprešli cez bezpečnostné rámy. „Systém sa nám zrútil,“ priznal prefekt zo Seine-Saint-Denis Philippe Galli.
Francúzska polícia

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Valter Cingel

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre